تکنالوژی

کاهش قیمت انترنت در افغانستان با خرید انترنت از ایران

سخنگوی وزارت مخابرات و تکنالوژی معلوماتی افغانستان گفت: با قرارداد خرید انترنت که با پنج کشور از جمله جمهوری اسلامی ایران منعقد شده است قیمت اینترنت در این کشور کاهش خواهد یافت.
«یاسین صمیم» روز یکشنبه در نشستی مطبوعاتی افزود: قراردادهای خرید انترنت را با کشورهای ایران، قرقیزستان، قزاقستان ، ترکمنستان و پاکستان امضا کرده است و امید است در سال ۱۳۹۶ عملی شود.
وی با بیان اینکه قراردادهایی برای خرید اینترنت به ازای هر ۱۰ گیگابایت قزاقستان به ارزش ۱۳۰ هزار دالر، پاکستان ۱۸۰ هزار دالر و ایران ۱۱۰ هزار دالر منعقد شده است ، افزود: با عملی شدن این قراردادها قیمت ایترنت افغانستان به صورت قابل ملاحظه ای کاهش خواهد یافت.
وی گفت: دو میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار میلیارد دالر در بخش مخابرات این کشور سرمایه گذاری شده است و ۲۱ میلیون افغان به خدمات تلفن همراه دسترسی دارند.
وی افزود: ۸۹ درصد از شهروندان افغان به خدمات مخابراتی دسترسی دارند و با گذشت هر سال خدمات به شهروندان تا چهار درصد گسترش می یابد.
این مقام مخابرات افغانستان گفت: در سال ۱۳۹۶ معادل ۹۶۸ کیلومتر شبکه فیبرنوری را در ولایت های جنوب، شمال شرق و مناطق مرکزی ایجاد شده و ۵۰ مکتب و دانشگاه، از این طریق به اینترنت وصل شده اند.
سخنگوی، به مردم این کشور اطمینان داد که مکالمات تلفنی آنان از شنود مصون است و هیچ مقام دولتی در هر سطحی که باشد حق شنود مکالمات آنان را ندارند و تنها با شکایت نیروهای امنیتی و در صورت صدور حکم محکمه، مکالمه ای شنود خواهد شد.
سخنگوی وزارت مخابرات و تکنالوژی ، چالش های سال ۱۳۹۵ در مورد این وزارت را گسترش ناامنی، به آتش کشیده شدن ۴۴ سایت مخابرات و متوقف شدن خدمات ۴۰۰ سایت بصورت موقت، عنوان کرد.

نظر بدهید